lunedì 28 marzo 2011

Izrada nausnica

Za izradu nausnica na prvom mjestu potrebna su nam dva cavlica, o ovom slucaju pozlacena, duzine oko 6 cm (na trzistu se mogu kupiti u razlicitim duzinama i debljinama). Zatim nam trebaju dvije tkz.kapice, velicine otprilike 5 mm, koji pokrivaju perlu ili kamen s kojim zelimo izraditi nausnice. Zatim nam trebaju dva pozlacena stapica spiralnog oblika, koji ulazi u cavlic s kojim izradjujemo nausnice. Ovaj umetak se moze dodati i ne mora, zavisno od izbora. mozemo se koristiti bilo kakvim oblikom tkz.umetka, zavisno o izboru modela nausnice Nakon toga nam trebaju dvije pozlacene kopce koje ulaze u rupicu u uhu.
Inaravno, dvije kuglice, u ovom slucaju kamen koji se zove fossil od koralja, velicine 12 mm




Da bismo izradili nausnice, pored gore navedenom, trebaju nam klijesta za sjecenje, klijesta za stiskanje i ove desno na slici, klijesta za okretanje zice ili cavlica. Pinzeta za stiskanje je bila na slikama u prethodnom clanku.








Prvo nanizemo na cavlic kapicu, pa odabrani kamen, zatim eventualno gornju kapicu, ovisno o zelji















Zatim na cavlic uguramo ovaj spiralni stapic, i pincetom za stiskanje ga povucemo na dolje, do kamena.














Sa okruglom pincetom zavrtimo ostatak zice oko donjeg vrha pinzete, kao sto vidite na slici.












sada bi trebalo sa malo vjestine i puno strpljenja da zavrtimo ostatak zice oko same omcice koju smo u vremenu uspjeli napraviti...U pocetku je malo tesko shvatiti ovaj dio, ali vjerujte, uz malo strpljenja, uspijecete, kao i ja i mnogi drugi koji su od mene ovo naucili...


















































Ovako izgleda dobijena omcica
























Sad nam ostaje da dodamo kopcu.


Kao sto vidite na slici, omcicu na koci lagano otvoriti na gore sa okruglim klijestima.


Jako je vazno da omcicu nikad ne rasirite, vec otvorite na ovaj nacin, otvarajuci je na gore!













Ovako izgleda pravilno otvorena omcica na kopci























sada nam ostaje da ubacimo ostatak na omcicu,

i -zatvorimo je!


Mislim da i nije bilo tako tesko, zar ne?

lunedì 28 febbraio 2011

Prakticni dio izrade ogrlice na celicnoj zici


OVAKO IZGLEDA GOTOVA OGRLICA OD KOCKASTOG JASPISA O CIJOJ IZRADI UZ TEKST I ILUSTRACIJE CU POKUSATI DA VAM POKAZEM !

Prvo treba izabrati materijal koji mislimo nizati na celicnu zicu, u ovom slucaju se radi o nizu jaspisa (40 cm), kamen kupujemo na veleprodaji nanizan na najlonski konac, duzina otprilike 40 cm.
Zatim izaberemo da li cemo ubaciti koji umetak, ja sam u ovom modelu izabrala srebrne umetke, i dva kockasta komada oniksa, to je kombinacija koja se meni svidila. Tu nema bas puna pravila, stvar ukusa...
Trebamo odabrati kopcu, u ovom slucaju ja sam stavila srebrnu kopcu.
Nakon toga moramo imati:


- srebrne spirale sjecene otprilike 1 cm, debljine ovisno o zici, a debljina zice ovisi o rupici u kamenu (zica mora proci 2 puta u kamen)
-srebrni stiskaci , na trzistu se nadje nekoliko vrsti, ovisno od ukusa...
- celicnu zicu na kojoj cemo nizati kamencice,
- klijesta za sjecenje
- klijesta za stiskanje
- jednu iglu
- pinzetu

I na posao!



Prvo presjecemo najlonski konac i slozimo model kako bismo htjeli da izgleda, vodeci racuna o duzini ogrlice.
Zatim na zicani konac nanizemo ono sto smo odabrali, u ovom slucaju poludragi kamen jaspis, jedan kamen, jedan srebrni umetak i tako do kraja...
Na pocetku ostavimo otprilike 10 cm zice, a drugi kraj ne sjecemo dok ne zavrsimo prvi kraj (da bismo izbjegli da sjecenjem bacamo previse zice).
Na taj komadic, kao sto vidite na slici, nanizemo prvo STISKAC, zatim u zicu uvucemo SREBRNU SPIRALU i lagano uzdignemo zicu da bi ta dva komada kliznula prema pocetnom kamencicu.
Zatim dodamo SREBRNU KOPCU koju smo odabrali, a sto se tice odabranog materijala, sve se to isto moze raditi i sa bilo cim drugim, npr. plasika, staklo,polimerska glina, metalne kopce itd..







Ovako izgleda ulazak zice u stiskac, zatim u spiralu, pa kopcu, pa kao i prethodno ( na prvoj strani) pustimo da sve klizne nadolje.



















I tek onda ulazimo u stiskac , pa u nekoliko prvih kamencica, sa zicom... Lagano, ali jako lagano povucemo konac dok se oko kopce ne napravi srebrni obruc od spirale..






Klijestima lagano povucemo zicu, i nakon sto se stvori spiralni obruc oko kopce, dobro zategnemo.



U slucaju da je rupica na kamenu veca od stiskaca, da bismo izbjegli da nam stiskac pobjegne u rupicu, posluzimo se jednim trikom (vremenom se ideje radjaju same kad se nadjemo u nedoumici i pred novim
problemom), koristimo se iglom!
Iglu lagano uvucemo izmedju stiskaca i prvog kamena, provucemo je izmedju 2 zice, i zatim lagano povlacimo klijestima
dok se ne stvori srebrna omcica oko
kopce.







Kad je omcica zategnuta, na nacin da spirala pokrije tj. sakrije zicu na kojoj smo nanizali kamencice, klijestima stisnemo stiskac,ja to uvijek radim 2 puta. Moramo vjezbanjem nauciti
da stisnemo jako, ali ne i previse da stiskac ne bi pukao (osim ako se ne radi o losoj kvaliteti stiskaca). nakon toga uvijek moramo provjeriti jesmo li dobro stisli stiskac, da se ne bi desilo da osobi kojoj smo namjenili ogrlicu ne poleti cijeli rad i kamencici na pod...
Pocetna strana ogrlice je gotova!






Sad nastavljamo sa drugim, tj zavrsnim dijelo ogrlice.
Posto smo ogrlicu s jedne strane zatvorili, sad mozemo, drzeci kraj zice, sve kamenje gurnuti prema pocetnom dijelu gdje smo stavili kopcu, na nacin da svi kamencici se skliznu prema zavrsenom dijelu- kao sto vidimo na slici.
Odsjecemo klijestima zicu s tim da opet ostavimo oko 10 cm zice...
Postupak je isti kao i prvi dio kopce...
Uvijek provjeriti prije izrade da li je kopca perfektna, da ne bi bilo da zavrsimo izradu, a kopca defektna...
Dakle, na ostatak zice nizemo prvo stiskac, srebrnu spiralu pa kopcu,i sve zajedno gurnemo prema prvom dijelu kopce.
Zatim zicom ulazimo u stiskac, pa nekoliko kamencica, ovisno koliko nam je ostalo zice...dovoljno je da nakon sto smo usli u nekoliko ili jedan kamencica (zavisno od njihove velicine)da nam ostane nekoliko cm zice koju mozemo klijestima vuci dok se ne stvori omcica...
Lagano i pazljivo sve dobro zategnuti, na nacin da ne ostane praznog prostora izmedju kamencica ili blizu stiskaca...Najbolje je da probamo prvo cijeli rad poloziti na stol u ravnoj liniji, s desna ulijevo, tj lijevo kraj ogrlice, desno pocetak. Na taj nacin gurnemo s lijeve na desnu stranu sve dijelove ogrlice, i zicu dobro zategnemo dok ne ostane tek nekoliko milimetara zice izmedju prvog kamencica i stiskaca, na nacin, kad ogrlicu zaokruzimo kao na slici, taj prostor se popuni.
Probajte, s iskustvom cete viditi u cemu je razlika!


Kad smo dovoljno zategli, ostaje nam da pritisnemo klijestima stiskac, barem 2 puta, i provjerimo da li smo dobro zatvorili ogrlicu








Ostatak zice eventualno gurnuti klijestima u kamencice, a ako ne ide, pokusati pincetom, i visak zice presjeci.
Vazno je da kraj zice udje 5-6 cm u prve kamencice, jer kad bismo zicu presjekli ispod stiskaca (mada neki to rade) rizikujemo da se stiskac lakse otvori, kraj zice moze da grebe po vratu, a u slucaju da smo nesto pogrijesili, ne mozemo popraviti.
Sto se tice popravke, u slucaju da pogrijesimo, iskustvom se moze nauciti presjeci stiskac da ne upropasti zicu, pa ga baciti i ponoviti zadnji dio izraditi s novim stiskacom. Na taj nacin ogrlica se moze prepraviti i ponekad skratiti.
Sav opis izrade vazi i za izradu narukvice, na isti nacin.
... to bi bio KRAJ PRICE...
Nije tesko, zar ne?
Treba samo malo volje, strpljenja, i talenta, naravno!




















mercoledì 26 gennaio 2011

Mini kurs za izradu ogrlice


Bilo je vrijeme da nastavim sa obecanjem da cu vam pokazati nesto od onog sto ja znam o rucnoj izradi ogrlica, nadam se da cu barem nekom od citalaca pomoci mojim znanjem...Bit ce mi drago ako budete imali pitanja ili komentara!

Za pocetak cu ponoviti da za izradu nakita treba: jako puno strpljenja, malo znanja i vjestine, dosta talenta, i sto je najvaznije, radni materijal koji vam je potreban za rucnu izradu, tj nizanje kamencica !

Kao sto vidite na donjoj slici, prvo treba odluciti na koju vrstu konca ce se nanizati kamen, postoji nekoliko vrsti konca, a to bi bio :

NAJLONSKI KONAC (konac za pecanje) koji se uglavnom preporucava za male i lagane ogrlice, od bisera i sl.

Zatim za poludrago kamenje se uglavnom preporucuje ZICANI KONAC , ima ga u razlicitim debljinama, ovisno koji broj zicanog konca moze (obavezno po dva puta) da prodje u rupicu na kamenu. Zicani konac bi u stvari bilo nekoliko tankih sajli omotani najlonskom presvlakom i za izradu teskih ogrlica, on bi bio najpovoljniji, zavisno o debljini rupice na kamenu...

SVILENI KONAC takodjer postoji u razlicitim velicinama i bojama, a uglavnom se upotrebljava kad se ogrlica izradjuje s cvorovima, i ako nije previse teska...


Zatim nam sluzi nekoliko vrsti KLIJESTA, jedna klijesta su za stiskace koji se stavljaju na kraj ogrlice, jedna su za sjecenje zice, i jedna su za izradu alkica kad se radi sa srebrnom zicom ili alkicama i cavlicima...Ova zadnja uglavnom sluze za izradu nausnica, a o tome cu drugom prilikom. PINCETA sluzi da mozemo da dohvatimo mini komade koje nam sluze u toku nizanja...ili da proguramo konac kroz rupicu kad ne uspijemo rukom...


Ako izradjujemo ogrlicu na svilenom koncu, u tom slucaju nam treba posebno ljepilo da bi zalijepili posljednji cvor na ogrlici, o tome cu prilikom opisa o izradi sa cvorovima...I na kraju, trebaju nam ,naravno, jedne skare da bismo sjekli konac, ali ne naravno, i zicu! Zica se obavezno sjece klijestima!



To bi bio obavezan materijal za svu vrstu nizanja kamena na konac ili zici, a za krajnju obradu ogrlice na zici, potrebni su STISKACI, i ako imate srebrnu ili pozlacenu SPIRALNU ZICU (boja zavisi od kopce, umetaka ili ukusa) koja sluzi za krajnu obradu ogrlice ili narukvice.

Srebrne ili pozlacene spirale ima u razlicitim velicinama- ovisno o debljini zice kroz koju mora proci, kupuje se na metar, s tim da se sjecka na male komadice otprilike 0,8 mm- ovisno o potrebi...

Spirala se uvlaci na kraj konca, kad smo pri kraju nizanja, pred samo dodavanje i zatvaranje kopce.



U prodaji imamo sirok izbor kopci i zavrsnik kapica i razlicite vrste stiskaca, ovisno o nacinu izrade ogrlice...
















Ovo je jedan dio umetaka i privjesaka sto se nudi na trzistu, tj. jedan dio materijala koji ja koristim u mom atelijeru:
















to bi dakle, bio pocetni materijal za izradu tj. nizanje ogrlice...